Gönderen Konu: Saçkıran Ailesel Bir Hastalık mıdır?  (Okunma sayısı 1555 defa)

Çevrimdışı WebmasterYolcu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 102
    • Profili Görüntüle
Saçkıran Ailesel Bir Hastalık mıdır?
« : 19 Kasım 2014, 13:49:59 »Saçkıran Genetik Değildir!
Alopecia Areata genetik mi sorusunun cevabı çok açık ve net olup, kesinlikle ve kesinlikle saçkıran genetik değildir. Peki bazı ailelerde kardeşler arasında daha sık rastlanması nasıl izah edilebiliyor? onun da izahı şu şekilde yapılabilir. Hastalığın oluşmasında, genişlemesinde ve yeni yerlerde çıkmasında en büyük etkenlerden biri de kişinin maruz kaldığı stres yüküdür. Aynı ailede olunması sebebiyle aynı stresi diğer kardeşlerde çektiği için onda da saçkıran ortaya çıkabilir.

Irsi özellik taşımadığının en önemli bulgusu hastalığın tespit edildiği kişilerin bir ve iki önceki nesilleri irdelendiğinde genel toplumda görülen sıklıktan daha sık olmadığı istatistik olarak tespit edilmektedir. Toplumda görülme sıklığı değişik bilimsel çalışmalarda %0.2 binde 2 ile %0.5 arasında değişmektedir ve saçkıran olan kişilerin ailesindeki diğer bireylerde görülme sıklığı da bu rakamlara yakındır, bu istatistiki oranlar hastalığın tüm tiplerini ( alopecia areata, alopecia totalis, alopecia universalis), sakalkıran, kaşkıran gibi diğer bölgelerde görülenler dahil) kapsamaktadır.

Alopecia areata yani saçkıran genetik değildir, anne ve babadan çocuklarına geçmez. Aynı ailede daha sık görülmesinin sebebi net izah edilememişse de farklı teorilerle izah edilmektedir.


https://www.sachastaliklari.com/sackiran-tedavisi-icin-uygulayabileceginiz-yontemler/#Sackiran_Neden_Olur
« Son Düzenleme: 29 Kasım 2018, 20:39:53 Gönderen: WebmasterYolcu »
Konuyu Paylaş:
  digg  delicious  facebook  twitter  google  google

Seo4Smf Tagleri: saçkıran mıdır ailesel hastalık