Gönderen Konu: Saç Yolma Probleminden Kurtulma  (Okunma sayısı 1138 defa)

Çevrimdışı WebmasterYolcu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 102
    • Profili Görüntüle
Saç Yolma Probleminden Kurtulma
« : 06 Ocak 2015, 15:57:53 »Saç Yolma Hastalığı
Trikotillomani (saç çekme) seyrek rastlanan fakat tedavisi günümüz imkanlarında bile zor bir hastalıktır.  Sorunun temelinde kişinin ruh halinde stres veya titizlik hastalığı gibi bir sorun vardır. Yani aslında bir yansımadır, tedavide bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Trikotillomani Francois Hallopeau tarafından adlandırılmıştır. Türkçede saç koparma, yolma,çekiştirme gibi isimlerle anılır.

Trikotillomani Kimlerde Görülür?
Hastalık herkeste ve kıl olan her yerde görülebilir. Yani saça özel değildir kirpikleri, kaşlarını ve hatta erkeklerde görülen bir durum olup sakallarını yolan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle sorunu olan kişiler bazı dönemlerde arttığını ifade ederler. Bu dönemler sınav dönemi, derby maçları, yakın birinin kaybı gibi stres faktörleriyle artar. Kadınlarda daha sık görülen bir durumdur.

Başlangıç Evresi Nasıldır?
Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir ancak sıklıkla genç, çocukluk ve ergenlikte 11-13 yaş civarında başlar. Hastalığın daha sık başladığı bu dönem akla başlangıcında bazı hormon değişikliklerinin sebep olabileceğini düşündürmektedir. Ancak yaşlılıkta ya da bebeklerde de görülebilir. Stres etkendir ama hiçbir sorun yokken de başlayabilir.

Saç Koparma Nasıl Tedavi Edilir?
Antidepresan ilaçlar verilir ancak başarısı hastanın desteklenmesine bağlıdır. Hipnozla sorunun ortadan kaldırılması çok daha kolay ve kalıcıdır. Hipnoterapide sorunun temeline inilip ortadan kaldırılabilir. Derin hipnozla neden başladığını anlamak mümkün olabilir. Bu mümkün olmasa bile verilecek telkinlerle engellenebilir.

http://www.sacdokulmesitedavisi.net/sac-cekme-hastaligi
Konuyu Paylaş:
  digg  delicious  facebook  twitter  google  google

Seo4Smf Tagleri: yolma probleminden kurtulma