Gönderen Konu: Saç Dökülmesi Tedavisinde Biotin  (Okunma sayısı 1802 defa)

Çevrimdışı WebmasterYolcu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 102
    • Profili Görüntüle
Saç Dökülmesi Tedavisinde Biotin
« : 30 Ekim 2013, 10:05:20 »Biotin
Halk arasında B7 ve H vitamini olarak da bilinen biotin sağlık alanında  karşımıza sıklıkla "güzellik vitamini" adıyla çıkan bir vitamindir. Kimyasal formülü C10H16N2O3S olan biotin, suda çözünen bir B kompleksi vitaminidir. Kalın bağırsaktaki bakteriler tarafından da üretilen biyotin sağlıklı bir yaşam için gerekli olan önemli bir vitamindir.

Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizmalarında koenzimdir. Aynı zamanda hücre gelişimine katkıda bulunur, kanın şeker seviyesini ortalama düzeyde tutmaya yardımcı olur. Özellikle kemik iliği için çok önemli olmasının yanı sıra sağlıklı sinir dokuları için de gereklidir. Biyotinin son zamanlarda "güzellik vitamini" olarak anılmasının en büyük sebebi saçlara ve tırnaklara olan pozitif etkisidir. Bugün bu özelliği yüzünden, biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır.

Biotin Eksikliği
Biotin hem bağırsaktaki bakteriler tarafından üretildiği, hem de genel olarak yiyeceklerde yeterli oranlarda bulunduğu için biotin yetersizliği, doğuştan gelen bir faktör yoksa, sıklıkla rastlanılan bir durum değildir. Yine de biotin yetersizliğinin semptomları olarak şunları sıralayabiliriz:

    Kuru ve pullaşan deri
    Solgunluk
    İştahsızlık
    Kas ağrıları
    Kolayca kopan, kırılan saçlar
    Saç dökülmesi, kellik

Eğer zamanında önlem alınmazsa semptomlar artar ve ciddi nörolojik veya müsküler bozukluklara yol açabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar biyotin eksikliğinin hafif derecede depresif davranışlara yol açabileceğini kanıtlamıştır.

Çiğ yumurta, içindeki avidin maddesi yüzünden biotin yetersizliğine sebep olur. Avidin, biotine tutunur ve onun bağırsaktan geri emilimine engel olur.

Biotin İçeren Gıdalar
Biotin birçok farklı besin maddesinde bulunmaktadır. Başta baklagiller ve et ürünleri olmak üzere, süt ve süt ürünleri, pişmiş yumurta sarısı, balık ve patates gibi gıdalarda bulunur bu sebeple illede bilimsel ilaç kullanmanız gerekmez, kullanmanız ise vücudun daha fazla biotin üretmesini sağlar, biotin fazlalığı sağlık açısından sorun teşkil etmemektedir.

Kaynak: http://www.biotin.com.tr
Konuyu Paylaş:
  digg  delicious  facebook  twitter  google  google

Seo4Smf Tagleri: biotin dökülmesi tedavisinde