Gönderen Konu: Brezilya Fönü Sağlıksız Çıktı  (Okunma sayısı 2180 defa)

Çevrimdışı WebmasterYolcu

  • Yönetici
  • *****
  • İleti: 102
    • Profili Görüntüle
Brezilya Fönü Sağlıksız Çıktı
« : 28 Ekim 2013, 13:55:27 »
Brezilya fönü (brazilian blowout solution, escova progressiva, keratin cure, keratin straightening, brazilian keratin treatment)  nispeten yeni bir saç düzleştirme işlemidir. Saçlar keratinli bir solüsyon ile beslenerek düzleştiriliyor ve 10-12 hafta kadar parlak, düz ve pürüzsüz görünüyor. Bu şekilde de uzun süre fön ihtiyacını ortadan kaldırdığı iddia ediliyor.

Keratin normal şartlar altında başta saç, tırnak olmak üzere  pek çok vücut hücresinde bulunmaktadır. Keratin’in tek başına kanserojen etkisi bilinmemektedir, ancak pek çok kanser hücresinde keratin düzeyleri normalden fazladır. Ayrıca, keratin ve bazı moleküler formları bir takım kanserlerde tümör belirteci olarak kullanılmaktadır.

Tüm dünyada brezilya fönü hakkında olası sağlık etkileri ve kanserojen etkileri tartışılmaktadır. Burada, keratin içeren solüsyonlarda yer alan formaldehitin belirli oranların üzerinde olması sağlık açısından risk teşkil edebilmektedir. Formaldehit, kozmetik ürünlerde kullanılması kısıtlanan bir kimyasaldır ve ürünlerde koruyucu amaçla en fazla %0.2 civarinda bulunabilir. Formaldehit önemli kanser ajansları tarafınca kanserojen olduğu kabul edilen bir maddedir. Ancak, kanserojen etkisi doz bağımlı olduğu için, direkt olarak keratin solüsyonlarından temas ile geçtiğinde veya maruziyet sonrası oluşan ne kadarlık bir kümülatif doz ile bu etkisini göstereceği bilinmemektedir. Uzun dönemdeki kanserojen etkileri yanısıra soluma yolu ile vücuta giren formaldehit boğaz ve göz yanmaları ile solunum şikayetlerine yol açabilmektedir.

Piyasalarda son dönemlerde tanıtılan Brezilya Fön solüsyonları formaldehit içermediği iddia edilse de, yurt dışında yapılan bazı araştırmalarda izin verilen miktarının çok daha üzerinde formaldehit konsantrasyonları içerdikleri tespit edilmiştir. Bu nedenle, EPA, FDA ve Kanada Sağlık Bakanlıkları bu solüsyonlar ile ilgili denetimler yapmaya ve halka yönelik uyarılarda bulunmaya başlamıştır.

Bakanlığımız İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu düzenli aralıklar ile piyasa da yer alan kozmetik ürünleri denetlemekte ve gerekli yaptırımlarda bulunmaktadır.

Kaynak: http://www.sacdokulmesitedavisi.net/brezilya-fonu
Konuyu Paylaş:
  digg  delicious  facebook  twitter  google  google

Seo4Smf Tagleri: brezilya fönü sağlıksız çıktı